Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Zima w mieście
„Lato w mieście” 2017
Wakacyjne placówki edukacyjne
W tym roku, w 132 wakacyjnych placówkach edukacyjnych - WPE (przygotowano miejsca dla ponad 17 tysięcy dzieci. Wakacyjne placówki edukacyjne organizowane są w szkołach podstawowych. Zapewnią one opiekę nad najmłodszymi, którzy będą przyprowadzani i odbierani przez opiekunów, przez pięć dni w tygodniu, od godz. 7.00-8.00 aż do 16.00-17.00. Liczba uczestników nie jest zamknięta, ponieważ zgłoszenia uczniów do wakacyjnych placówek edukacyjnych trwają przez całe wakacje.

WPE organizować będą m.in. zajęcia sportowe, rekreacyjne, edukacyjne, muzyczne, plastyczne, teatralne oraz aktywności poza placówką - wycieczki, seanse filmowe, spektakle teatralne, lekcje muzealne czy też spotkania z ciekawymi ludźmi. Udział we wszystkich tych aktywnościach jest bezpłatny.
Podobnie jak w latach ubiegłych od uczestników pobierana jest jedynie opłata za wyżywienie, wynosi ona 7 zł za dwa posiłki dziennie, w tym jeden ciepły. Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły są zwolnieni z opłat za posiłki w wakacyjnych placówkach edukacyjnych na podstawie zaświadczenia z macierzystej szkoły.
Wakacyjne placówki edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych.

W czasie ferii dzieci niepełnosprawne intelektualnie będą mogły korzystać z 9 placówek zorganizowanych w szkołach specjalnych. Biuro Edukacji Urzędu Miasta przygotowało miejsca dla około 300 uczniów.

Wakacyjne zajęcia specjalistyczne
Z 802 różnorodnych zajęć i warsztatów organizowanych w szkołach, młodzieżowych domach kultury, ogniskach pracy pozaszkolnej, ogrodach jordanowskich, bibliotekach, domach kultury będą mogły korzystać zorganizowane grupy oraz uczestnicy indywidualni. W tej liczbie nie zawierają się zajęcia sportowe organizowane w dzielnicowych i miejskich Ośrodkach Sportu i Rekreacji. Nie zabraknie imprez, zawodów, turniejów, konkursów i gier rekreacyjno-sportowych, z których skorzystać mogą uczestnicy programu z WPE i uczestnicy indywidualni (liczba miejsc, z uwagi na charakter imprez może być ograniczona). Przewidywana, zsumowana frekwencja, czyli liczba osobo-wejść, na tych zajęciach zaplanowana jest na około 23 tysiące.

Praktykanci w programie „Lato w Mieście”
W ramach podpisanego porozumienia o współpracy między Akademią Pedagogiki Specjalnej a Biurem Edukacji 35 studentów uczelni będzie odbywało praktyki studenckie w wakacyjnych placówkach edukacyjnych, wspierając pracę wychowawców.

Inauguracja programu „Lato w Mieście”
Piknik „Bądź bezpieczny latem w mieście” 27 czerwca 2017 r. o godz.10:00 tradycyjnie rozpocznie „Lato w Mieście”. Piknik organizują Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biuro Sportu i Rekreacji, Biuro Edukacji, Stołeczna Estrada i Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola”.

Miejskie atrakcje edukacyjno-kulturalne dla uczestników programu „Lato w Mieście”.
1. Centrum Nauk Kopernik podczas tegorocznych wakacji 2 200 uczestników wakacyjnych placówek edukacyjnych bezpłatnie odwiedzi Centrum Nauki Kopernik.
2. Muzeum Narodowe. 102 grupy uczniów z wakacyjnych placówek edukacyjnych odwiedzą galerie w Muzeum Narodowym, będą uczestniczyły w warsztatach, na których przeżyją archeologiczną przygodę w Faras, poznają polskich królów i staropolskie obyczaje, odkryją świat mitów, świętych i księżniczek a także dowiedzą się co mówią obrazy i pobawią się barwami.
3. Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza grupy z wakacyjnych placówek edukacyjnych na 150 lekcji muzealnych połączonych z warsztatami dla uczestników programu „Lato w Mieście”. Zajęcia tematyczne zatytułowane zostały: „Poznaj króla”, „Poznaj Pałac na Wyspie”, „W kręgu mecenatu Stanisława Augusta”, „Zostań nadwornym artystą”, „Zmagania z materią” (zajęcia
w formierni), „Za kulisami teatru”, „Wehikuł czasu”, „Królewski zwierzyniec”, „Na tropie śladów”, „Królewscy botanicy”. Zajęcia będą się odbywały w plenerze i obiektach muzeum.
4. Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie przeprowadzi 51 lekcji muzealnych połączonych z warsztatami w Pałacu oraz 27 warsztatów przyrodniczych w ogrodach królewskich. Zajęcia będą trwały 1,5 godziny. Oferta jest przygotowana dla ponad 2 300 uczniów z wakacyjnych placówek edukacyjnych. Tytuły warsztatów to m.in. „Królewska rodzina”, „Wizyta u królowej”, „Zwierzaki, stwory i potwory”, „Wizyta u króla” oraz „Zielona wyprawa” i „Król ogrodnik”.
5. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – W tym roku Muzeum Polin przygotowało trzy scenariusze warsztatów do wyboru, których motywem przewodnim będą GRY I ZABAWY. Uczniowie zobaczą jak bawiły się i bawią dzieci żydowskie w czasie świąt, wybiorą się w podróż do Izraela, by przyjrzeć się życiu i zabawom dzieci w Kibucach. Najmłodsi spotkają się
z bohaterami filmowymi i porozmawiają o tym ile radości mogą dać nietypowe prezenty
i zabawki a także, dlaczego warto się dzielić zabawkami.
6. Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Muzeum nad Wisłą!. W wakacje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza grupy zorganizowane do nowej lokalizacji przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 22, obok Centrum Nauki Kopernik. W ramach programu „Lato w Mieście” Muzeum proponuje grupom zorganizowanym zajęcia warsztatowe pod szyldem przygody z Filmoteką. Filmoteka to zbiór prawie 700 filmów, które dotyczą bardzo różnorodnych tematów. Wśród nich pojawią się niezwykłe historie odważnych, rozmarzonych, pracowitych lub zmartwionych artystów. Nie zabraknie także wątków przyrodniczych, społecznych, komunikacyjnych i historycznych. Każde ze spotkań, oprócz seansu filmowego, będzie miało część warsztatową. Zajęcia rozpoczynają się od 3 lipca 2017 r. i będą realizowane w dni powszednie (bez poniedziałków) do 31 sierpnia 2017 r.
7. Muzeum Fryderyka Chopina. Od 1 sierpnia do 11 sierpnia 2017 r. Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1 (Pałac Ostrogskich), w godzinach 10.00 i 12.00. zaprasza grupy uczniów do odwiedzenia Muzeum Fryderyka Chopina i udziału w bezpłatnych lekcjach muzealnych. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję poznać życie i twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora. Dla uczestników lekcji muzealnych przygotowano, do wyboru, wiele ciekawych tematów muzycznych, plastycznych i biograficznych, m.in. podróż przez ekspozycję śladami miejsc, które Chopin odwiedził podczas swoich podróży po Polsce i Europie, przyjrzenie się rozkładowi dnia z życia muzyka epoki romantyzmu, doświadczenie na czym polegał wpływ kultury ludowej na muzykę Chopina, sprawdzenie w jaki sposób uwieczniano muzyka na portretach oraz jak ewoluował jego ukochany instrument - fortepian. Zajęcia podzielone będą na część odbywającą się w przestrzeni ekspozycji muzealnej i aktywność w sali warsztatowej.
8. Muzeum Warszawy wraz ze swoimi oddziałami -zaprasza do udziału na zajęciach , które będą realizowane od wtorku do piątku w dniach 27-30 czerwca, 4-28 lipca oraz 1-31 sierpnia 2017 r.
o Dział Edukacji Muzeum Warszawy 10. Rynek Starego Miasta 28 w Warszawie proponuje uczniom lekcje plenerowe p.t. „Szlakiem legend warszawskich”, „Zagadkowe dekoracje”, Bajki, baśnie, animacje” (lekcja filmowa).
o Centrum Interpretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13, przygotowało zajęcia w formie lekcji plenerowej, na której uczniowie podążą śladami odbudowy Starego Miasta.
o Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25, zaprasza dzieci na zajęcia poświęcone dziejom książki. W pierwszej części wykładu uczestnicy zapoznają się z rodzajami materiałów pisarskich, historią książki i postacią Jana Gutenberga. W części warsztatowej uczestnicy otrzymają igłę z nicią a następnie zszyją przygotowane składki w gotową książeczkę-notesik, którą własnoręcznie ozdobią gotowym linorytem (prace każdy zabierze do domu).
o Muzeum Warszawskiej Pragi , na zajęciach zatytułowanych ”Płynie Wisła, płynie”, poświęconych Wiśle i jej roli w życiu mieszkańców Pragi od czasów dawnych po dziś, uczestnicy dowiedzą się co działo się na rzece w XVIII wieku oraz na ilu plażach warszawiacy odpoczywali przed wojną a w części warsztatowej wykonają kolaż zainspirowany tematem rzeki. Natomiast podczas zajęć „Targowa, serce Pragi” uczniowie porównają wygląd ulicy w XVIII wieku, z tym, co można zobaczyć z okien muzeum. W części warsztatowej dzieci, za pomocą przygotowanych stempelków, stworzą obrazy miejskiego krajobrazu. Zajęcia będą odbywają się na wystawie czasowej Projekt Praga.
o Muzeum Ordynariatu Polowego, ul. Długa 13/15, zaprasza na lekcję muzealną
p.t. Wielki mały człowiek
o Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry proponuje uczniom lekcję realizowaną na ścieżce edukacyjnej, prowadzącej wokół Muzeum, w malowniczym lesie, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Uczestnicy zapoznają się ze zróżnicowanym krajobrazem przyrodniczym, na który składają się: las sosnowy, wydmy, endemiczne brzozy czarne, bagno oraz zniszczenia dokonane przez trąbę powietrzną. Opowiemy również o wybranych fragmentach historii miejsca tj. o pozostałościach po przedwojennej Prochowni, zwycięskiej potyczce we wrześniu 1939 r. z niemieckimi czołgami i wreszcie o zbrodni dokonanej przez Niemców w czasie okupacji.
9. Muzeum Karykatury oferuje grupom uczestników programu „Lato w Mieście“ bezpłatne zwiedzanie ekspozycji, połączone z prezentacją historii Muzeum Karykatury, w wyznaczone czwartki wakacji. Tematem przewodnim spotkań będą zagadnienia związane z aktualnie prezentowanymi wystawami czasowymi. Muzeum Karykatury zaprasza również grupy uczestników programu „Lato w Mieście“ do bezpłatnego, samodzielnego zwiedzania wystaw czasowych, przez całe wakacje.
10. Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia w całej Polsce obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji uczniowie z warszawskich szkół uczestniczących w programie „Lato w Mieście” zostaną zaproszeni na wyjątkowe wydarzenie organizowane w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Dzieci wezmą udział m.in. w warsztatach ogrodniczych z sadzenia roślin przyjaznych pszczołom, nauce tańca pszczół oraz pokazach wyjaśniających, jak latają pszczoły.Oprócz edukacji będzie również czas na zabawę. Jedną z atrakcji będzie fotobudka wyposażona w zabawne gadżety nawiązujące do kwiatów i pszczół. Dzieci otrzymają również koszulki, elementy stroju pszczoły i kolorowe transparenty wzywające do ochrony pszczołowatych. Za przygotowanie animacji odpowiadają specjaliści z Fundacji Ekotrend posiadający ogromne doświadczenie w działaniach edukacyjnych z zakresu ekologii i ochrony przyrody.
11. Letnia Akademia Filozofii 2017. Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza warszawską młodzież w wieku 13-19 lat do udziału w kursie edukacyjnym pt.: Letnia Akademia Filozofii organizowanym w terminie 26 czerwca – 7 lipca 2017 r. Tematem przewodnim tegorocznego LAFu są związki, relacje, interakcje. Oznacza to, że na zajęciach podejmowane bedą między innymi problemy budowy relacji międzyludzkich czy zmiany jakie w nich zaszły na przestrzeni ostatnich lat. Więcej informcji o projekcie na stronie www.scek.pl
Jak co roku wśród zaproszonych gości znajdą się filozofowie pracujący na uczelniach wyższych oraz w szkołach.
12. Warszawskie ZOO bezpłatnie odwiedzi 280 grup najmłodszych uczestników z wakacyjnych placówek edukacyjnych.
13. SANEPID – przygotował dla wakacyjnych placówek edukacyjnych ofertę zajęć o zagrożeniach zdrowotnych w czasie lata i zachowaniach pozwalajacych ich uniknąć. Zajęcia prowadzone będą przez pracowników. Przygotowano również prezentację o zdrowiu i zachowaniach prozdrowotnych, którą bedą mogli wykorzystać wychowawcy do prowadzenia zajęć
w placówkach.
14. Muzeum Powstania Warszawskiego – zaprosi uczestników programu na lekcje muzealne.
15. Piosenka dla Małego Powstańca - 1 sierpnia dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych spotkają się pod pomnikiem Małego Powstańca, aby zaśpiewać piosenki Powstania Warszawskiego. Wydarzenie współorganizowane jest z Fundacją AVE.
16. Wakacje z patriotyczną grą komunikacyjną. Gra została opracowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Fundację Polskiego Państwa Podziemnego we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie, w ramach projektu „Poznawanie historii Armii Krajowej
z wykorzystaniem kodów QR”. Projekt realizowany jest pod patronatem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministra Edukacji Narodowej. Gra przeznaczona jest dla młodzieży. Informacje o grze obejmujące także sporządzaną na bieżąco klasyfikację uczestników gry, znajdują się na stronie: http://armiakrajowa.org.pl/ztm
17. Wiem, co jem Warsztaty gotowania dla dzieci i młodzieży Lato 2017. Tegoroczny temat warsztatów to „Polska super żywność”. Zajęcia, wg. określonego harmonogramu, będą odbywały się w wakacyjnych placówkach edukacyjnych.
18. Szkoły językowe empik school, z nowym właścicielem - WSiP (Wydawnictwo Szkolne
i Pedagogiczne) zapraszają wszystkie dzieci na niesamowite, pełne niespodzianek warsztaty. W sierpniu, Szkoły językowe empik shool przygotowały dla dzieci specjalne zajęcia, na których dzieci zobaczą, że nauka języka obcego może być świetną zabawą.
19. Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego zaprasza grupy uczniów z wakacyjnych placówek edukacyjnych do uczestnictwa w multimedialnej ekspozycji, opowiadającej historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych, znaczenie procesów ekonomicznych – wszystko w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Skarbiec ze sztabą złota, bankowóz, cenne polskie numizmaty, w tym denar Bolesława Chrobrego, oraz złote monety z całego świata – to tylko niektóre
z atrakcji czekających na zwiedzających. Przygotowane warsztaty dla uczniów: „Był sobie pieniądz…”, „Pieniądzem może być wszystko”, „Twórca i produkcja pieniądza”, „Sprawdzam! Laboratorium autentyczności”.
20. Narodowy Instytut Audiowizualny, NINATEKA wraz partnerem, Studiem Miniatur Filmowych, zaprasza uczestników programu „Lato w Mieście” na zajęcia poświęcone filmowi animowanemu.
21. Stacja Muzeum – dział edukacyjny muzeum przygotował dla uczestników programu zajęcia,
z których bezpłatnie skorzysta 19 grup dzieci. Podczas zajęć dzieci będą mogły wsiąść do lokomotywy parowej, dotknąć dźwigni, otworzyć piec i poczuć się jak prawdziwy maszynista. Uczniowie dowiedzą się również jak wyglądał pierwszy parowóz, co to jest semafor, za pomocą czego uruchamiany jest elektrowóz?
22. Time Machine Minigolf - to miejsce łączące zabawę z nauką. Na zlokalizowanym w CH Blue City 18-to dołkowym polu do gry wykonanym w technologii UV i 3D, dzieci będą mogły się spotkać między innymi z dinozaurami, egipskim Sfinksem, smokiem chińskim, wikingami czy husarzami. Będą mogły także usiąść na średniowiecznym krześle tortur, posłuchać odgłosów walki gladiatorów czy obejrzeć z bliska oryginalnego fiata 126p. Sama rozgrywka sportowa jest bardzo prosta. Grać może każdy, nawet przedszkolak. Przy okazji dzieci uczą się sportowej rywalizacji oraz mogą wykazać się matematycznymi umiejętnościami podczas wypełniania
i podsumowywania punktów Bezpłatnie z oferty skorzysta 18 grup dzieci ze wszystkich dzielnic Warszawy.
23. Legia Warszawa –w ramach programu „Lato w Mieście” zaprasza dzieci na wyjątkową wycieczkę po stadionie. Uczestnicy odwiedzą m.in: strefę sportową, w tym ławki piłkarzy
i sztabu tuż przy murawie, szatnię piłkarską oraz miejsca pracy dziennikarzy. Terminy zwiedzania: 17.07 godzina 10:00, 24.07 godzina 10:00 oraz 09.08 godzina 10:00.
24. Baylab – Bayer Sp. z o.o. zaprasza grupy z wakacyjnych placówek edukacyjnych na eksperymentalne zajęcia i warsztaty popularno-naukowe. Warsztaty, np. „Zupa, pompa, odrobina hydrauliki – czyli krew, serce i krążenie”, pozwalają dzieciom poznawać świat, odkrywać mechanizmy i rozumieć procesy, jakie zachodzą w ludzkim organizmie.
25. Punkt Informacyjny budowy II linii metra na Targówku (róg ul. Pratulińskiej i Handlowej.
W każdy wtorek wakacji, w godz. 11:00-13:00 będą odbywały się zajęcia, które poprowadzą pracownicy Punktu Informacyjnego. Na spotkaniach dzieci zdobędą wiedzę na temat budowy
II linii warszawskiego metra.
26. Sala zabaw „Eldorado” w każdy wakacyjny poniedziałek w godz. 13.00-15.00 dwie grupy dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych będą mogły skorzystać z bezpłatnej zabawy w sali „Eldorado”. Uczestnicy indywidualni, na podstawie legitymacji szkolnych i na hasło „Lato
w Mieście” mogą liczyć na specjalne zniżki.
27. Inca Play zaprasza najmłodszych do wspólnej zabawy w wesołym miasteczku pod kopułą CH Blue City. W każdy wtorek, piętnastoosobowa grupa dzieci podczas dwugodzinnej zabawy będzie miała okazję poznać atrakcje czekające w tajemniczym świecie piratów czy kolorowym świecie księżniczek.
Projekty organizacji pozarządowych dla programu „Lato w Mieście” (rekomendowane przez zespół oceniający, zarządzenie rozstrzygające w trakcie procedowania) Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, aby wzbogacić ofertę programu „Lato w Mieście” zaprosiło do współpracy organizacje pozarządowe w ramach otwartego konkursu ofert. Na dofinansowanie projektów przeznaczono kwotę 500 tysięcy złotych. Z wyłonionych projektów będą mogli skorzystać uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz grupy dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych.
1. Polskie Towarzystwo Fizyczne Letnia Szkoła Fizyki 2017. Projekt skierowany jest do młodzieży z warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu fizyki. W formie wykładów prezentowane będą ciekawe tematy
z dziedziny fizyki i astronomii. Zagadnienia wykładów będą związane z tematyką badań naukowych podejmowanych aktualnie na Wydziale Fizyki, zarówno w zakresie fizyki doświadczalnej jak i teoretycznej. Wizyty w laboratoriach i Pracowni Technik Pomiarowych pozwolą na samodzielne wykonanie eksperymentów, które są omawiane w programach szkolnych.
Wykłady, warsztaty w laboratoriach i Pracowni Technik Pomiarowych odbywać się będą
w siedzibie Wydziału Fizyki UW.
2. Polskie Towarzystwo Chemiczne Lato z Marią Skłodowską – Curie. Zajęcia będą odbywały się w salach laboratoryjnych, seminaryjnych i wykładowych w budynku Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta 16. Uczniowie, oprócz bezpłatnego zwiedzania muzeum, będą mogli uczestniczyć w przygotowanych dla nich zajęciach w formie. interaktywnych wykładów, warsztatów, laboratoriów i pokazów, w miejscu gdzie urodziła się uczona. "Maria i wiśnie w czekoladzie" i "Maria i archeologia" to tytuły interaktywnych wykładów dla uczniów klas V-VI oraz gimnazjalistów. W projekcie znajdują się też dwie propozycje warsztatów laboratoryjnych "Maria od kuchni" oraz "Maria i tajemnicze promienie X". Uczniowie będą mogli uczestniczyć w interaktywnych pokazach p.t. "Jak Maria odkryła magię promieniotwórczości” oraz w warsztatach "Muzealne zabawy z Marią" a także w pokazach i warsztatach z drukiem 3D "Tajemniczy świat Marii".
3. Stowarzyszenie Teatr Baza Bajkobus. Codziennie w ciągu dwóch wakacyjnych tygodni dzieci będą mogły wsiąść do zabytkowego autobusu w bajkowej scenografii, który
w towarzystwie przebranych animatorek i przewodnika zabierze je w podróż po Warszawie. Każdy przystanek na trasie Bajkobusu będzie miejscem plenerowego przedstawienia, którego bohaterami będą postacie z warszawskich legend. Miejscami spektakli będą przestrzenie historyczne dla Warszawy, takie jak brzeg wiślany, Barbakan, podziemia Muzeum Warszawy na Starym Mieście. Spektakle będą uzupełniane krótkimi warsztatami, podczas których dzieci wraz z animatorkami zastanowią się nad wymową poszczególnych legend oraz nad użytymi środkami teatralnymi. Podczas przejazdu na kolejne przystanki przewodnik towarzyszący grupie opowie o historii odwiedzanych przez dzieci miejsc.
4. "Fundacja Nowoczesnej Edukacji" Działania rozszerzające i uzupełniające ofertę edukacyjną Warszawskiego Programu "Lato w Mieście" 2017. Warsztaty z robotyki, które prowadzone będą z wykorzystaniem najnowszej generacji klocków LEGO Mindstorms EV3
i LEGO WEDO 1.0 oraz WEDO 2.0, robotów edukacyjnych EDISON oraz komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem, które umożliwia ożywianie zbudowanych robotów. Są to specjalne zestawy edukacyjne przeznaczone do pracy warsztatowej wyposażone m.in.
w mikroprocesory, silniki oraz czujniki ruchu, koloru, odległości. Uczestnicy będą projektować roboty i ich funkcjonalności, a następnie, po ich zbudowaniu, będą je programować. Zajęcia będą prowadzone w czasie wakacji, w każdą środę, w Warsztacie przy Pl. Konstytucji 4 oraz w wakacyjnych placówkach edukacyjnych.
5. Fundacja TPSW Pies w wielkim Mieście, Warszawa 2017 to zajęcia o relacjach z psami, unikaniu agresji, psach domowych i pracujących np. w służbach celnych, policji czy straży oraz psach asystentach osób z niepełnosprawnościami. W warsztatach uczestniczą specjalnie wytresowane psy asystenci. Warsztaty prowadzone będą w wakacyjnych placówkach edukacyjnych.
6. Fundacja BioEdukacji Działania rozszerzające i uzupełniające ofertę edukacyjną Warszawskiego Programu "Lato w Mieście" 2017. Będą to warsztaty laboratoryjne dla najmłodszych – „Szkiełko i oko, czyli zabawa z nauką”. Zajęcia odbywać się będą
w profesjonalnym laboratorium BioCentrum Edukacji Naukowej. Zostanie przeprowadzonych 40 warsztatów, w których weźmie udział 800 dzieci w wieku 6 – 10 lat z wakacyjnych placówek edukacyjnych. Uczniowie będą mieli możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń naukowych pod nadzorem doświadczonych prowadzących.
7. Szczęśliwi Bez Cukru Słodka Szkoła Bez Cukru. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jaki wpływ ma jedzenie na ich życie i zdrowie, w tym dlaczego i jak cukier szkodzi oraz uzależnia, czym warto go zastąpić? Uczniowie podczas zajęć będą się uczyć samodzielnego przygotowywania prostych słodyczy bez cukru, zdrowych kanapek, soków warzywno-owocowych oraz koktajli na podstawie otrzymanych przepisów.
8. Fundacja ART. "Królewskie spacery … w stronę Wisły i Akademia Sztuk Dawnych - ROMA AETERNA" - realizowany jest w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego
w Warszawie - Muzeum, Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej a także w Pałacu pod Blachą. Projekt "Królewskie spacery...w stronę WISŁY” obejmuje połączenie różnych form zabaw
i aktywności z zakresu edukacji i edukacji kulturalnej z działaniami artystycznymi
i rekreacyjnymi. Program oparty jest na: warsztatach, prezentacjach i rozmowie z dziećmi
a także pokazach, w których dzieci biorą aktywny udział. Zajęciom będzie towarzyszył spektakl lub koncert, który jest ważną częścią działań edukacyjno- kulturalnych, ponieważ
nawiązuje do tematu głównego. 2017 to Rok WISŁY oraz 150 rocznica urodzin OR- OTA będą motywem przewodnim "Królewskich spacerów...w stronę WISŁY".
W cyklu " Akademii Sztuk Dawnych ROMA AETERNA" młodzież ze szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych zapozna się z osiągnięciami i słabościami Rzymu, jego kulturą, sztuką oraz architekturą.
9. Stowarzyszenie "Rozwiń Się" Edukacja, Kultura, Sport Szyfry i plansze. Warsztaty rozwijające zainteresowania naukowe dzieci i młodzieży. Uczniowie będą uczestniczyli
w warsztatach związanych z naukami przyrodniczymi "Eksperymentuję by zrozumieć" (przykładowe tematy warsztatów: Szyfry, Nasz niesamowity mózg, Oczy, Kolory)
oraz matematycznymi "Matematyczne eksperymenty" (przykładowe tematy warsztatów: Myślę logicznie, Wyciągnij wnioski, Własna strategia rozwiązania problemu). Podczas zajęć związanych z przedmiotami przyrodniczymi będą przeprowadzane eksperymenty przyrodnicze. Podczas spotkania z problemami matematycznymi, także prowadzonymi metodami warsztatowymi, dzieci będą poznawały zasady konkretnej gry planszowej, wybranej pod kątem tematu, będą uczestniczyły w rozgrywkach i próbowały wyłuskać umiejętności matematyczne, logiczne i strategiczne, które dana gra pomaga rozwijać. Warsztaty będą odbywały się w wakacyjnych placówkach edukacyjnych.
10. Fundacja Pociechom Letnie eko warsztaty dla dzieci i młodzieży. Warsztaty realizowane będą na terenie Fundacji Pociechom, bogatym w zieleń, tuż nad brzegiem Wisły, na którym można spotkać wiele zwierząt i roślin. Tematy planowanych zajęć: „Tropem bażanta nad Wisłą”, „Eko ogród - Od nasionka do roślinki”, „Wiklina – O czym szumią wierzby?”, „Konie – warsztaty w siodle”, „Recykling – Śmieć to nie śmieć”.
11. Fundacja Chrześcijańska "Barwy Życia" Studio Małego Architekta. Warsztaty przewidziane są dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, samodzielnie korzystających
z zajęć. W ramach projektu zaplanowano warsztaty rysunkowe, zarówno rysunek odręczny jak i techniczny specjalistyczny, warsztaty budowlane z klocków drewnianych, magnetycznych i innych, warsztaty multimedialne o warszawskich mostach, metrze
i drapaczach chmur oraz warsztaty innowacji, czyli połączenie wielu aspektów edukacyjnych, aby zainspirować dzieci i młodzież do kreatywnego myślenia o mieście, w którym żyją. Projekt zakłada również wyjście na plac budowy, aby zaznajomić uczestników ze specyfiką pracy, maszyn, zadań na budowie. Projekt będzie realizowany w pomieszczeniu Fundacji.
12. Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "ZŁOTA KACZKA" Złota Kaczka i wakacje!. Jest to oferta spacerów edukacyjno-rekreacyjnych skierowanych do uczniów uczestniczących w programie "Lato w Mieście", w tym do dzieci niepełnosprawnych ze szkół
i ośrodków specjalnych. Spacery będą realizowane na warszawskim Starym Mieście, nad Wisłą na ścieżce przyrodniczej w okolicach Mostu Śląsko-Dąbrowskiego, w Parku Bródnowskim, w Ogrodzie Saskim oraz na skarpie warszawskiej na wysokości Nowego Miasta. W czasie spacerów wykorzystane będą komiksowe przewodniki i stroje postaci
z legend i historii Warszawy.
13. Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej - Klatrat Eksperymentalne lato z chemią. Zajęcia będą się odbywały
w wakacyjnych placówkach edukacyjnych. Pokazy będą poświęcone różnym zagadnieniom tj. „Woda – źródło życia”, „Chemia w nas i wokół nas”, „Dlaczego mydło myje? Dlaczego ciasto rośnie?”, „Zimne/Zimniejsze – skala temperatur, co i po co chłodzimy?”, „PH w domu
i zagrodzie”, „Przerwa na reklamę – chemicy obalają telewizyjne mity”, „Tworzywa sztuczne – zbawienie i utrapienie” oraz „Kim była Maria Skłodowska-Cure?”. Podczas pokazów uczniowie, pod opieką prowadzących warsztaty, będą mogli samodzielnie wykonać niektóre eksperymenty.
14. Fundacja INCEPTIO MiastoMania. W ramach projektu będą realizowane 3 tematy warsztatów: „Szyldy reklamowe”, to warsztaty dotyczące bałaganu przestrzennego oraz znalezienia atrakcyjnej metody na obronę przed nadmierną ekspansją reklamy; „Zieleń
w mieście” - to zajęcia podejmujące tematykę zieleni w przestrzeni miejskiej, podczas których dzieci poznają najnowsze trendy związane z zielenią miejską takie jak zakładanie ogrodów sąsiedzkich, hodowanie pszczół w miastach, czy zazielenianie elewacji i dachów budynków; „Ład architektoniczny”, warsztaty, które pozwolą dzieciom wcielić się w rolę architekta-urbanisty, projektującego funkcjonalny i spójny fragment miasta.
15. Fundacja na rzecz Edukacji i Zdrowia "Perspektywa" Fantazyjna Inżynieria. Warsztaty konstrukcyjne. W czasie warsztatów architektonicznych, dzieci z powszechnie dostępnych elementów budowlanych takich jak: kolanka, plastikowe rurki, rurki piankowe, guma, metalowe wsporniki, kątowniki, śrubki, koła meblarskie, zawiasy, gumowe obudowy, papier, pudełka, plastelina itp. będą budowały konstrukcje z przeszkodami do wyścigów samochodowych, makiety miast lub terenu do zabawy z własnoręcznie zbudowanymi wynalazkami. Podczas warsztatu konstrukcyjnego - z metalowych cześć kątowników, blaszek, śrubek, zawiasów, kółek będą budowały pojazdy, maszyny, zabawki stwory mechaniczne, tory przeszkód, mini budynki wraz otoczeniem, bez użycia gotowych zestawów zabawek. Zajęcia mają formę wolności w wymyślaniu bez oceniania! Czysta zabawa, ale
z zaangażowaniem, rozbudzająca kreatywność, myślenie twórcze ,myśl techniczną.
16. Fundacja Edukacji Astronomicznej MISJA: KOSMOS. Tematem przewodnim projektu „Misja: Kosmos” są loty kosmiczne, przygotowania do misji kosmicznych, życie na stacji kosmicznej w stanie nieważkości oraz przebieg załogowych misji na Marsa lub Księżyc. Uczniowie będą brali udział w wielu różnych aktywnościach, jak warsztaty, zabawy ruchowe
i sprawnościowe, zajęcia konstrukcyjne, oglądanie wirtualnej rzeczywistości w goglach VR, pokazy w mobilnym planetarium. Zajęcia będą się odbywały w wakacyjnych placówkach edukacyjnych.
17. Stowarzyszenie Teatralne Remus Lato z teatrem. Zajęcia będą się odbywały
w wakacyjnych placówkach edukacyjnych. Podczas warsztatu uczniowie obejrzą krótki pokaz teatralny, następnie, w grupach, przygotują swój pokaz teatralny, na bazie wcześniej obejrzanego. Grupa plastyczna przygotuje scenografię, muzyczna – przygotuje oprawę muzyczną (gra na bębnach), teatralna opanuje elementy sztuki kuglarskiej, śpiewacza – nauczy się piosenki. Finałem zajęć będzie wspólny pokaz, podczas którego poszczególne grupy zaprezentują swoje umiejętności zdobyte na warsztatach.
18. Oddział Terenowy Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci "Szansa" Warszawa Targówek Taka SZANSA na Lato. Jest to propozycja warsztatów fotograficzno-artystycznych „ O to FOTO ”,  warsztatów artystycznych „Misz Masz", warsztatów sztuki nowych mediów "Animacje poklatkowe", warsztatów naukowych „EKO ja” oraz warsztatów kulinarnych "Mięta w kuchni". Zajęcia będą się odbywały w wakacyjnych placówkach edukacyjnych.
19. Fundacja Szkatułka „O!wady i zalety”. Projekt jest cyklem spotkań przyrodniczo-kulturalnych dla 40 grup dzieci w ramach programu „Lato w Mieście”. Podczas interaktywnego pokazu slajdów, dzieci będą "wcielały" się w różne owady, będą uczestniczyły w zabawach i rozmowach z wykorzystaniem ekspozycji owadów wykonanych przez realizatorów, będą przeprowadzały doświadczenia dotyczące świata owadów i wykonywały prace plastyczne. Na zakończenie zajęć otrzymają komiksy o owadach do uzupełnienia rysunkami i podpisami, utrwalającymi wiedzę i umiejętności dotyczące owadów zdobyte podczas warsztatów. Założeniem projektu jest przybliżenie fascynującego, widocznego
i niewidocznego, świata owadów, ich roli pozytywnej i negatywnej w naszym życiu
i gospodarce, znaczenia w kulturze, możliwości wymyślania bezpiecznych dla środowiska sposobów radzenia sobie z uciążliwymi owadami.